You are currently viewing Advent, Advent, ein Lichtlein brennt…

Advent, Advent, ein Lichtlein brennt…

Jutro zaczyna się adwent. Szukałam dla Ciebie ciekawego kalendarza adwentowego online w wersji niemieckiej. A to co znalazłam, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Dlatego poopowiadam Ci tu trochę o PRZEDZIWNYCH kalendarzach adwentowych, i o tym, jak niemieckie rodziny obchodzą ten przedświąteczny czas. A na koniec podam Ci (jako portal do nauki języka niemieckiego) porcję słownictwa „adwentowego” i propozycje bezpłatnych kalendarzy adwentowych dla Ciebie, wyszperanych w sieci. Miłej lektury i otwierania kolejnych okienek;-)

Kalendarz adwentowy – krótka historia

Do jednej z najważniejszych tradycji adwentowych w Niemczech należy zakup lub samodzielne zrobienie kalendarza adwentowego.
Kalendarz wymyślono w XIX w. głownie ze względu na dzieci, by zwizualizować im, ile jeszcze czasu zostało do momentu, kiedy Mikołaj (w Niemczech Dzieciątko Jezus – Christkind) przyniesie im prezenty. A czekoladka adwentowa każdego dnia to miał być jedyny słodycz, który dzieci mogły jeść w czasie adwentu.
Dziś w takim kalendarzu mamy 24 okienka, które oznaczają dni od 1 do 24 grudnia. Każdego dnia otwieramy jedno okienko (w niemieckim to drzwiczki – das Türchen), w którym znajduje się niespodzianka. A uwierzcie mi, mogą tam być nie tylko słodycze. Jak się okazało, jest w czym wybierać.

Niemieckie kalendarze adwentowe – coś dla ciała i … Twojego pupila

Jeśli nie lubisz słodyczy, a chcesz umilić sobie czas adwentu, możesz zakupić kalendarz np. z herbatami, winami na każdy dzień, kosmetykami, a nawet kawami. Kalendarze adwentowe dostępne są wszędzie, nawet w… aptece. Niektóre apteki zamieniają swoją witrynę sklepową w kalendarz adwentowy. Każdego dnia nowa promocja.
Jeżeli masz psa, to możesz otwierać codziennie okienko w „psim” kalendarzu adwentowym, który jednocześnie jest mini-loterią. Od 1 do 24 grudnia możesz coś wygrać, np. ubranko dla psa, karmę lub buty do chodzenia na spacer z pupilem.
A może jesteś zapalonym rowerzystą? Żaden problem, dla Ciebie też się znajdzie kalendarz z ofertami gadżetów rowerowych.
A co jeśli chcesz chcesz rozwijać swój intelekt i nie „marnować” czasu na adwentowe gadżety? Możesz pobrać sobie adwentowy kalendarz „matematyczny”, z zadaniem do rozwiązania na każdy dzień … Hmm, chyba się pogubiłam, bo już sama nie wiem, o co w tym adwencie chodzi…

A może tak coś dla ducha?

Advent, Advent,
ein Lichtlein brennt.
Erst ein, dann zwei,
dann drei, dann vier,

dann steht das Christkind vor der Tür!

To najbardziej popularny w krajach niemieckojęzycznych piękny wiersz adwentowy nieznanego autora. Ein Lichtlein oznacza światełko, a raczej 4 świece w wieńcu adwentowym. Co niedziela zapalana jest kolejna świeca. Prawie każda rodzina niemiecka wykonuje samodzielnie kilka takich wieńców. Jeden obowiązkowo wisi na drzwiach wejściowych, drugi leży na stole, przy którym jada się wspólne posiłki.

Adwent- czas rodzinny

Mieszkając u rodziny niemieckiej we Freiburgu, jeszcze jako studentka, na adwent dostałam od Katji (pani domu) piękny prezent: „przedświąteczne” opowiadania do przeczytania na każdy dzień adwentu. Z okładką wykonaną własnoręcznie;-)
Wiele rodzin w krajach niemieckojęzycznych tak właśnie spędza adwent. Codziennie wieczorem zasiadają do rodzinnego stołu. Domownicy wyciągają czekoladkę ze swojego kalendarza, zajadają się Lebkuchen (piernik), piją gorącą czekoladę i czytają wspólnie opowiadanie, specjalne, adwentowe. W miastach dużo się dzieje w tym czasie – wiele imprez dla rodzin, pochód świętych mikołajów, wystawy postaci zrobionych z lodu, wspólne wykonywanie prezentów i kartek świątecznych. A największą atrakcją każdego miasta jest oczywiście Weihnachtsmarkt.

Weihnachtsmarkt – jarmark świąteczny

Weihnachtsmarkt…. Kto nigdy nie był, niech żałuje! Albo szybko nadrabia zaległości…
Na kilka dni przed rozpoczęciem adwentu, w każdym mieście w Niemczech rozpoczyna się Weihnachtsmarkt. Nie da się słowami opisać klimatu tam panującego… Blask lampek, smak grzanego wina, unosząca się w powietrzu atmosfera zbliżających się świąt…
Moja była uczennica (@mikomamade) przesłała mi kilka dni temu zdjęcia z takiego właśnie jarmarku w Magdeburgu. Oto jedno z nich:

Lebkuchenherzen – pierniczkowe serca

Adventskalender für dich – Propozycje kalendarzy dla Ciebie

W kalendarzach adwentowych online chodzi o to, że 1 grudnia możesz otworzyć tylko okienko z numerem 1, a pozostałe są zablokowane. To uczy czekania. I nie ma się wyrzutów sumienia, że wszystkie czekoladki zjedzone są jednego dnia;D
I tak, każdego dnia adwentu, otwierasz sobie jedno okno, gdzie znajduje się np. inspirująca myśl na dany dzień, albo zadanie do wykonania.
Inna opcją jest – zamiast otwierania okienka – otrzymywanie codziennie mejla z ciekawymi poradami na temat, który Cię interesuje.


Ja na przykład zapisałam się na „mejlowy” kalendarz adwentowy „für Selbstliebe & Selbstreflexion”: https://felicitasschneider.de/adventskalender/
To kalendarz z refleksjami dotyczącymi tematów typu jak lepiej poznać i pokochać samego siebie.
Moja druga propozycja dla Ciebie to kalendarz, który z poszczególnych okienek utworzy piękne zdjęcie. Co na nim będzie? Dowiesz się dopiero 24 grudnia: http://www.onlineadventskalender.ch/adventskalender_19.php
Najbardziej dumna jestem ze znalezienia kalendarza autorstwa Konstanze Quirmbach. I już nie mogę się go doczekać!
https://konstanze-quirmbach.de/adventskalender/
Jeśli natomiast znasz bardzo dobrze niemiecki, i nie lubisz coachów ani psychologii, to tu jest coś dla Ciebie:
https://www.leo.org/wkal/index.php?year=2019
Pamiętajcie, kalendarze zaczynają „działać” od pierwszego grudnia!

Zrób sobie kalendarz (bez najmniejszego wysiłku!)

Możesz też samodzielnie zrobić kalendarz dla siebie lub kogoś bliskiego. Weź słoik, i umieść w nim 24 cytaty na każdy dzień. Albo, każdego dnia, wrzuć do słoiczka karteczkę z pochwałą: co dobrego dziś zrobiłam/zrobiłem, z czego jestem dumna/dumny. I koniecznie zachęć domowników, by takie pochwały wrzucali do swoich słoiczków.

Kalendarz adwentowy – „na odwrót”

tak, tak, to jest kalendarz adwentowy


Tak wygląda kalendarz adwentowy Anette Reif. Puste pudełko… Anette postanawiła codziennie wrzucać tam 1 rzecz. Wszystko dokumentuje na swoim Instagramie tutaj: https://www.instagram.com/annettereif/
Po 20 dniach Anette zamierza zanieść uzbierane skarby do Tafelladen (punkt, w których można oddać rzeczy dla potrzebujących). W ten sposób uszczęśliwi kogoś, a najbardziej siebie, bo przecież „więcej szczęścia w dawaniu, aniżeli w braniu”
A Ty? Co zrobisz w adwencie?

Słownictwo adwentowe

A na koniec parę słówek w ramach kursu jezyka niemieckiego, związanych z czasem oczekiwania na Święta. Spróbuj je przetłumaczyć (jeśli ich nie znasz) za pomocą słownika internetowego. W taki sposób najlepiej się uczymy. Miłego adwentu!
der Advent
der Adventskranz, die Adventskränze
der Adventskalender
die Kerze, die Kerzen
das Türchen
öffnen
24 (vierundzwanzig) Tage
Weihnachten
der Weihnachtsmarkt
der Glühwein
der Lebkuchen
vorweihnachtlich
die Vorfreude
die Geschichte, die Geschichten
das Geschenk, die Geschenke



Zapisz się na newsletter
Jeśli spodobał Ci się artykuł to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz