Lekcja 1. Początek początków czyli… alfabet niemiecki

Lekcja 1. Początek początków czyli… alfabet niemiecki

W tym pierwszym wpisie na platformie do nauki języka niemieckiego wyjaśnię Ci, ile właściwie liter ma alfabet niemiecki i czy w każdym kraju niemieckojęzycznym ta liczba jest taka sama. Dowiesz się też, co to jest międzynarodowy alfabet fonetyczny, czym są umlauty i jak je znaleźć w słowniku. Wreszcie- dlaczego warto poznać niemieckie ABC, i czy alfabet niemiecki jest podobny do polskiego.

Alfabet niemiecki to „das deutsche Alphabet” lub „das deutsche Abc”.

Co to jest IPA?

Poniżej przedstawiam Ci alfabet niemiecki wraz z jego transkrypcją fonetyczną (w nawiasach kwadratowych). System transkrypcji fonetycznej czyli alfabet fonetyczny to międzynarodowy i ujednolicony sposób zapisu głosek wszystkich języków na świecie, czyli IPA (das Internationale Phonetische Alphabet Międzynarodowy Alfabet Fonetyczny). Dzięki niemu wiemy, jak wymawiać poszczególne głoski w języku obcym, którego się akurat uczymy, jak przeczytać słowo w danym języku i jak je zaakcentować.

Niemiecki alfabet z wymową

A [aː]
B [beː]
C [tse]
D [deː]
E [eː]
F [ɛf]
G [ɡeː]
H [haː]
I [iː]

J [jɔt]
K [kaː]
L [ɛl]
M [ɛm]
N [ɛn]
O [oː]
P [peː]
Q [kuː]
R [ɛr]

S [ɛs]
T [teː]
U [uː]
V [faʊ̯]
W [ve]
X [ɪks]
Y [ˈʏpsilɔn]
Z [tsɛt]

Mamy tu 26 liter. Alfabet w takiej wersji „lekko skróconej” recytują dzieci w niemieckiej szkole. Podobnie jest języku polskim – mówimy alfabet bez niektórych liter (np. Ą, Ę). Cały alfabet niemiecki liczy łącznie 30 liter. Do alfabetu zaliczane są umlauty: Ä, Ö, Ü i tzw. „ostre S” – czyli ß.

Niemieckie umlauty

Umlaut po niemiecku znaczy przegłos. I tak mamy:

Ä – A-Umlaut, czyli a z przegłosem, czytamy jak e [ɛː], np. März – marzec  

Ö – O-Umlaut, czyli o z przegłosem, usta do o, wymawiamy e [øː], np. Köln – Kolonia

Ü – U-Umlaut, czyli u z przegłosem, usta do o, wymawiamy i [yː]np. tschüs – cześć (na pożegnanie)
Gdzie znaleźć umlauty w „papierowym” słowniku niemiecko – polskim i polsko – niemieckim? Bardzo prosto. Ä występuje po A, Ö – po O, natomiast Ü – po U.

Niemieckie ß

Ostre S” czyli ß [ɛsˈtsɛt], po niemiecku „Eszett” lub „scharfes Ess” , to litera powstała w wyniku połączenia liter s i z. Wymawiamy ją zawsze jak s, np. der Fußball – piłka nożna. Litera ta używana jest w 3 krajach niemieckojęzycznych: w Niemczech, Austrii i Luksemburgu. Natomiast w Szwajcarii i Liechtensteinie ß nie występuje.

W słowniku „ostre S” znajdziesz po literze S.

Polski i niemiecki alfabet – różnice

Jakie są jeszcze – oprócz umlautów i „ostrego S” różnice między alfabetem polskim a niemieckim?

Trzeba zwrócić uwagę na litery Q, V, i X, których nie ma w polskim alfabecie (tak, to nie pomyłka, X nie jest zaliczane do polskiego alfabetu). Warto zapamiętać też miejsce, w którym występują litery Q i V: Q występuje po P, a litera V – po U.

Po co Ci znajomość niemieckiego alfabetu?

Jeżeli korzystasz ze słowników papierowych, znajomość ta będzie niezbędna do znalezienia tłumaczenia jakiegokolwiek słowa. Jeśli znasz kolejność liter alfabetu niemieckiego, szybko odnajdziesz potrzebny wyraz.
Alfabet i umiejętność wymowy liter niemieckich pomoże Ci też przeliterować swoje imię, nazwisko, mejl czy też nick na portalu społecznościowym. I na tym kończy się pierwsza lekcja języka niemieckiego online na portalu ogarnij niemiecki.

Praca domowa

A teraz czas na pracę domową. Do tego wpisu dołączam plik pdf z ćwiczeniami, które przyśpieszą Twoją pracę ze słownikiem i nauczą Cię alfabetu.

Viel Erfolg! Powodzenia!

Zapisz się na newsletter
Jeśli spodobał Ci się artykuł to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz